Boru Tıkanıklığı Açma

goruntulu-sukacagiBoru Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

Evinizde her gün kullandığınız musluklar gider borularına bağlıdır. Nam-ı diğer atık su borularıdır bunlar. Bu atık su boruları zaman zaman lavabonun içerisine -bilhassa mutfaklarda- atılan katı cisimler nedeni ile tıkanabilmektedirler. Aynı şekilde bu atık su boruları, evinize şehir şebekesinden su taşıyan tesisat boruları ile birlikte oldukça karışık bir yapı oluşturabilirler. Bilhassa büyük kentlerde oturanlar için, ikamet edilen yer demek apartman daireleridir. Apartmanlar çok katlı yapılar olduklarından ve her daire kendi atık su ve şebeke suyu borularına sahip olduklarından, bilhassa büyükşehirlerde boru tıkanıklığı meydana geldiğinde bu gerçekten büyük bir sorun teşkil edebilmektedir. O yüzden boru tıkanıklığı açma konsepti bilhassa büyükşehirler için daha da profesyonellik gerektiren bir iştir. Çünkü söz konusu boru tıkanıklığı yaşanacak haneler, kırsaldaki ya da tek katlı yapıdaki bir eve göre daha karmaşık tesisatlara sahiplerdir.

Boru tıkanıklığı açma işi artık eskiden daha profesyonel bir şekilde gerçekleştirilebilen bir iş. Eskiden, söz konusu tesisattaki boruların içine bakmak mümkün olmadığı için, bir boru tıkanıklığı vuku bulduğunda boru tıkanıklığı açma işini yapacak olan çalışan, tesisatı en başından itibaren incelemek zorundaydı. Bu inceleme işi ise tesisat boruları duvarların içerisinden görünüşü bozmamak için geçirildiğinden, atık su boru hattı boyunca ilerleyerek duvarlar kırılır, sıkıntının nerede borunun neresinde olduğu tespit edilmeye çalışılırdı. Bu ise elbette ki hem ortalığın kirlenmesini, hem zaman kaybını hem de müşteri için nakit kaybını ifade etmekteydi. Hatta bazen eğer tıkanıklığın kaynaklandığı nokta hattın daha da ileri kısımlarında ise, bu müşteriler için sorunu daha da sıkıntılı ve can sıkıcı hale getirirdi. Çünkü kaynağa yakın yerlerde olmayan tıkanıklık, daha fazla duvarın yıkılıp deforme edilmesine, etrafın yapılan tamir operasyonu sonrasında daha da kirlenmesine ve bekleneceği üzere tamirin daha da uğraştırıcı olması ve tekrardan duvarların kapanma masrafı da göz önüne alınırsa sorunun umulduğundan daha da pahalıya gelmesine yol açmaktaydı.

Boru Tıkanıklığı Açmak İçin Gereken Aletler

Günümüzde kullanılan gelişmiş teknolojik aygıtlar sayesinde artık bu sorunlar neredeyse rafa kaldırıldı. boru tıkanıklığı açma işleminde artık tesisatı takip ederek duvarları kırıp borulara ulaşmaya çalışmak, böylece sıkıntının nerede olduğunu tespit etmek işleri bitti. Kullanılan özel kamera sistemleri ile tesisat uzmanları boruları kontrol etmek için tesisat boyunca duvarlarda ilerlemiyor, bizzat borunun içerisine sokulan kamera sayesinde tıkanıklığın hangi lokalde olduğunu tespit edip sorunu çözmeye bizzat kaynağından başlamış oluyor. Bu hem işi yapan kuruluş hem de işi yaptıran kişi açısından büyük bir rahatlık oluşturuyor. Çünkü hiç kimse bir sıkıntının kendisinden daha da sıkıntılı metotlarla çözülmesini kabul etmez.

Bu teknolojik metotlarla yapılan boru tıkanıklığı açma işlemi şu şekilde gerçekleştirilir: Tesisat çalışanı elindeki özel bir kamera ile borunun içerisinde ilerleme şansı bulur ve borunun içerisini görüntüler. Borunun içerisindeki tıkanıklığa neden olan şey tespit edilene kadar bu işleme devam edilir. Tıkanıklık tespit edildikten sonra ise bu tıkanıklığı açmak için çeşitli yöntemler kullanılır. Bunlardan biri basınçlı su yöntemidir. Boru içerisine yüksek basınçlı su gönderilerek tıkanıklığın giderilmesi sağlanır. İkince ve en çok kullanılan yöntem ise tıkanıklık açma cihazıdır. Bu cihazlar boru içerisinde ilerleyerek sıkıntıya neden olan cismi parçalarlar. Ya da başka bir şekilde, yay sistemi aracılığı ile tıkanıklığı yaratan cisme tutunarak onu musluğun ağzına doğru çekerler. Eğer siz de böyle bir sıkıntı ile karşı karşıyaysanız, evinizi klasik yöntemler kullanarak harap etmek yerine, modern yöntemleri tercih edebilirsiniz.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s