Petek Nasıl Temizlenir

kombi-servisiRobotla Petek Nasıl Temizlenir

Evlerimizde eskiden sobalar yakardık ve bunların altında biriken odun, kömür ve kül kalıntıları temizlenmesi yeteri derecede sobadan verim alamazdık. Bunun sebebi genel olarak sobada ki mantığa bakılırsa hava sirkülasyonun sağlıklı derecede gerçekleşememesidir. Aynı şekil peteklerde de düşünürsek su devir dayımı sağlıklı şekilde gerçekleşmese petekleriniz evinize yeterli ısıyı sağlayamayacak ve harcadığınız enerji evinize tam performanslı iletilmeyecektir. Petek nasıl temizlenir gibi soruların nedeni de aslında budur. Kullanıcıların evinde eski günlere veya aylara oranla bir performans düşüklüğü gerçekleştiğinde kullanıcılar bunun sebebini ararlar. Bunun sebebi genel olarak petekler içinde birikmiş tortullar veya is, kurum dediğimiz yakıt artıklarıdır. Aslında çoğu kişi bu is veya kurumun peteklerde nasıl biriktiğini çözemez ve mantık olarak bu aykırı gelebilir fakat bunun nasıl olduğu konusunda bilgi vererek olaya başlayalım.

Kalorifer hattınız ister kat kaloriferi isterse merkezi sistem olsun bu is peteklerin içinde birikecektir. Çünkü petekler içinde suyun sıcaklığı bazen 70 80 dereceleri bulur ve bu su ısınırken suyun temas ettiği ateşe en yakın noktalar vardır. İşte bu en yakın noktalarda ki sıcaklık bazen 200 dereceye ulaşabilir. Suyun içindeki bazı görünmez parçalar bu derece sıcaklıkla temas ettiğinde yanar ve is haline gelir. Bundan sonra petek nasıl temizlenir gibi konularla meşgul olmanız normal olacaktır. Petek nasıl temizlenir bunu bilmeden önce bu konuyu engelleyip engelleyemeyeceğinizi de anlatmak istiyorum.

Cihazla Petek Nasıl Temizlenir

Petek içinde kurum veya isi engellemek için pek fazla yöntem yoktur. Tek yöntem vardır o da temiz su kullanmaktır aslında. Fakat bir ev içinde kalorifer sisteminde dönen suyu düşünürsek buraya her dakika temiz su pompalamanız da imkansızdır. Yani bu seçeneği atlarsak bazı evlerde daha geç kirlenen bazı evlerde daha erken kirlenen peteklere bakarsak bunun nedeni kesinlikle kullanım oranı ve merkezi sistemden kaynaklanan bir şeydir. Örneğin 5 katlı bir apartmanda birinci katta oturan bir kişinin petekleri daha erken kirlenir. Bunun sebebi is ve kurum genel olarak sudan daha ağır maddelerdir ve 5. kata daha az çıkarlar. Fakat en çok birinci katta birikme yapar ve 5. Katta en az yapar. Bazı firmaların Petek nasıl temizlenir sorunundan kullanıcılarını kurtarmak için yaptığı ve uygulamaya koyduğu merkezi sistem sıcak su filtreleme sistemi çoğu binayı petek kirlenmesini geciktirme konusunda başarı sağladı. Bu başarı geçici bir süredir ve filtrelerin aralıklı olarak temizlenmesi gerektiği gibi aynı zamanda peteklerde hiç kurum birikmeyecek gibi bir durumda değildir.

Petekleriniz kirlendikten sonra ki süreçte bazı kullanıcılar bu sorunu kendi başlarına çözeceklerini inanırlar. Öncelik olarak internette petek nasıl temizlenir gibi aramalarda bulunur ve bunun nasıl yapıldığını öğrenmek isterler. Fakat bu durum öyle zorlu ve profesyonel bir ekip arar ki siz petekleri temizleyim derken tüm evinizi berbat edebilir ve bununla kalmaz petek ve kalorifer arızalarına da sebep olabilirsiniz. Daha önce bu konuda en gelişmiş sistem olarak petek sistemini kalorifer hattından ayırıp her peteğe tazyikli su verip içinde ki kurumun dışarı akması sağlanırdı. Fakat son zamanlarda bu sistem yeterli derecede sonuç vermediği için artık petek temizliklerinde kimyasal maddeler kullanılmaktadır. Kimyasal madde petekler içinde dolaşan suya karıştırılarak yaklaşık olarak 2 3 saat kadar dolaşması sağlanıyor. Bu dolaşım sırasında petek içine yapışmış olan kurum suya karışıyor ve suyun hareketi ile dışarıda bir kurum kabına biriktiriliyor. Bu biriktirme kurum gelişinin durmasına bağlı olarak ve peteklerin sayısı ve büyüklüğüne bağlı olarak süre uzatılıp veya kısaltılabiliyor.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s