Ankara Pimaş Açma

klozet-tikanikligiAnkara’da Tıkalı Pimaş Açma İşlemleri

Pimaş evlerde lavabo, tuvalet, mutfak eviyesi, küvet vb. atık su atım kanallarından çıkan boru hattına denmektedir. Zaman içerisinde bu borularda çeşitli tıkanıklar meydana gelebilmektedir. Bu tıkanıklıkların baş sebebi boru içlerinde katı atık birikimi sonucunda kaynaklanan, gider suyunun artık iletiminin sağlanamamasıdır. Örneğin, mutfak eviyelerinden borulara giden küçük yemek atıkları, boru yüzeylerine arada su akışının durması sebebi ile yapışırlar. Zamanla bu atıklar atık su borularının içerisinde kurur ve sertleşir. Artık arkadan daha sonra musluğun kullanımı sonucu gelecek suyun tazyiki bu kurumuş ve boru içlerine tutunmuş katı atıkları sürüklemeye yetmez. Muslukların her kullanımından sonra da tekrar yeni gelen küçük katı atıklar önceki atıklar üzerine tutunarak atık su boruları içerisinde gittikçe büyüyen atık kitleleri oluşturmaya başlarlar. Zamanla daha da büyüyen bu katı atık kitleleri, en sonunda suyun debisine göre suyun musluktan akan miktarından daha az bir miktar suyun geçişine izin verdikleri için, atık su boruları suyun kanalizasyon ağlarına iletimlerini sağlayamaz hale gelir. Lavabolar, küvetler ya da diğer su giderlerinin bulunduğu yerlerde su taşması meydana gelir. Ankara pimaş açma iş yoğunluğu bakımından önde gelen illerden birisidir. Çünkü Ankara gibi büyük kentlerde yapılar çok katlı sistemler halinde inşa edildiklerinden ötürü var olan atık su boruları ağları daha karmaşık bir halde bulunmaktadır.

Bu karmaşık su ağları katı atık birikiminin oluşmasını tetikleyen birinci unsurlardan birisidir. Çünkü her karmaşık sistem beraberinde daha küçük sistemlere nazaran daha büyük oranlarda sorunlar getirir. İşte Ankara pimaş açma işi için bu yüzden yüksek yoğunluklu kentler arasında yer almaktadır. Tıpkı diğer İstanbul, İzmir gibi büyükşehirlerde olduğu gibi.

Peki, pimaş açma işi nasıl yapılır?

Eskiden Ankara pimaş açma konusunda elbette bu kadar şanslı değildi. Eskiden olduğu gibi direk yöntemlerle bu sorunlara müdahale edilmekteydi. Yani tıkanan boruları açmak için borulardaki tıkanıklığa bir şekilde ulaşmak gerekliydi. Bunun için lavabo deliklerinden başlayarak tezgahlar sökülür ya da dökme tezgah mevcut ise o kırılır, ardından tıkanıklık bulunana kadar atık boru hatlarında boru hatlarını kırarak ilerlemek gerekirdi. Bu ise inanılmaz bir zaman ve var olan borular kırıldığı için nakit kaybı demekti.

Zamanla gelişen teknoloji sayesinde artık Ankara pimaş açma işi daha kolay yapılır hale geldi. Uzun kablo sistemlerinin ucuna takılan kameralar sayesinde boruyu kırmadan borular içinde ilerlemek mümkün hale geldi. Böylece atık su borularına zarar vermeden boruları kırmak daha kolay bir hal aldı. Çalışan, atık su boruları boyunca kamera yardımı ile ilerleyip sorunun kaynağına ulaşıyor, tıkanıklık nerede ise o tıkanıklığın bulunduğu boru hattına müdahale ediyordu. Böylece boru hattının büyük bir bölümü kırılmadan kurtarılmış oluyor, tüm bir boru hattına değil de, gerekli müdahale lokal olarak sadece sıkıntılı kısımlara yapılabiliyordu.

Pimaş Açma Ücreti

Eğer Ankara pimaş açma işi ile hiç ilgilenmek istemiyorsanız, borularınızın bakımlarını periyodik olarak yaptırmanız tavsiye edilir. Atık su borularının bakımları periyodik olarak yapılmadığı takdirde, ileride boru tıkanıklığı sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Çünkü periyodik olarak bakımı ile ilgilenilmeyen her yapı en sonunda günün birinde sıkıntılarla boğuşmak zorunda kalacak, böyle bir durum ise hem size zaman kaybına yol açacak, hem de gereksiz boyutlarda nakit kaybı yaşamak zorunda kalacaksınız. Bu sıkıntılarla karşılaşmamak için, siz de eğer uzun süredir atık su borularınıza bakım yaptırmadı iseniz, mutlaka vakit kaybetmeden borularınızın bakımını yaptırmanız gerekmekte. Aksi durumlarda ise boru tıkanıklıkları ile ekstradan mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s